Permanentný make up očné linky
Čo je PMU očných liniek
PMU resp. permanentný make up alebo jednoducho tetovanie očných liniek je jednoduché zvýraznenie očí a rias spadajúceho medzi tzv. beauty tetovania. Ako iné druhy permanentného mejkapu je primárne určené na denné nosenie a na to, aby nás odbremenilo od každodenného nanášania špirály a pracného kreslenia očnej linky. Ikeď je nazývané permanentné, podobne ako obočie a pery, ani tetovanie očných liniek nie je navždy a časom vybledne a je potrebné ho obnoviť, keďže sa pigment síce ihlou ale vnáša len do prvej vrstvy pokožky a teda nie tak hlboko ako pri klasickom telovom tetovaní.
Zákrok je takmer bezbolestný, keďže pigment aplikujeme len do prvej vrstvy pokožky, v daných miestach sa nenachádza také množstvo nervových zakončení ako napríklad na perách a navyše pred zákrokom aplikujeme ešte krém na lokálne znecitlivenie, aby bolo tetovanie čo najpríjemnejšie. Pri tetovaní môžete pociťovať istý diskomfort, keďže máte počas tetovania zatvorené oči, tetuje sa blízko oka , čo môže spôsobovať zvýšené slzenie, ale nie je to nič, čo by sa nedalo vydržať.
Aktuálne je veľmi populárnou verziou tzv. medziriasná očná linka alebo infralinka. Je ideálnou voľbou pre tie z Vás, ktoré máte obavy z veľmi výraznej očnej linky alebo výraznejšiu očnú linku neodovoľuje posadenie Vášho oka či spadnuté očné viečko.
Kontraindikácie tetovania očných liniek
Tetovanie nevykonávame:
- počas tehotenstva a laktácie (doporučujeme počkať mesiac dva po ukončení a ustálení hladiny hormónov)
- v prípade choroby, užívania antibiotík alebo akomkoľvek zlom zdravotnom stave
- v prípade epilepsie
- pri extrémnom akné alebo kožných chorobách
- pri hemofílii
- v prípade keloidných jaziev v oblasti tváre alebo možnosti ich vytvorenia
- v prípade ak máte herpes
- pri zápale alebo akejkoľvek ťažkosti v oblasti očí
v prípade:
- diabetikov, veľmi vysokého krvného tlaku, psoriázy, exzému, atopie, srdcovo-cievnych problémoch, ak beriete lieky proti zrážanlivosti krvi, oknologických problémoch alebo akýchkoľvek zdravotných ťažkostí je potrebné zákrok konzultovať s ošetrujúcim lekárom a prísť s potvrdením!
Tetovanie nie je vhodné aplikovať:- počas menštruácie!
- na vysĺenú resp. vysolárkovanu pokožku (aspoň 7 dní pred aplikáciou)
- týždeň po chemickom ošetrení tváre
- v prípade možnej alergie na ťažké kovy (kobalt, nikel), problémov s bižutériou, opaskom, gombíkmi, atď. je potrebné prísť aspoň 24 hodín pre zákrokom na test
- miesto aplikácie je znecitlivené pomocou mezokainu alebo lidokainu, v prípade alergie na tieto látky, je potrebné nás upozorniť
- 24 hodín pre zákrokom nie je vhodné piť alkohol, kávu, energetické nápoje alebo požívať akékoľvek omamné látky
- ! tri týždne pred tetovaním nie je vhodné aplikovať umelé riasy!
Pre čo najlepší výsledok je ideálne zákrok absolvovať v čo najlepšej fyzickej i psychickej pohodeVám sa bude dobre ležať a nám sa bude dobre pracovať
.
Priebeh tetovania
Na úkon je samozrejme potrebné sa objednať na konkrétny deň a čas a uhradiť zálohu prostredníctvom rezervačného systému.
1. Samotnému tetovaniu predchádza
(30-60min):
konzultácia: tú robíme štandardne priamo pred zákrokom, no samozrejme sa dá absolvovať aj kedykoľvek vopred. Súčasťou konzultácie je zodpovedanie všetkých Vašich otázok, objasnenie procesu tetovania a všetkého, čo obnáša následná starostlivosť o tetovanie
vyplnenie zdravotného dotazníka: keďže tetovanie očných liniek je zásah do integrity tela, je znalosť zdravotného stavu pre operátora veľmi dôležitá. Okrem prípadov, kedy sa tetovanie neodporúča, je potrebné poznať možné komplikácie, ktoré môžu pri zákroku vzniknúť (zvýšené krvácanie pri zvýšenom tlaku, preľaknutie, stav úzkosti, atď). Preto je správne vyplnenie zdravotného dotazníka a konzultácia zdravotného stavu neoddeliteľnou súčasťou zákroku
nákres očných liniek: ďalším krokom je určenie správneho tvaru, zakreslenie a kontrola symetrie očných liniek. Keďže každá tvár a každé oči sú individuálne, používanie šablóny alebo nejaké unitárne kreslenie liniek nepripadá do úvahy. Existujú však isté pravidlá, na základe ktorých sa linky navrhujú a kreslia unikátne na každú jednu tvár, resp. oko
znecitlivenie: posledným krokom pred zákrokom je lokálne znecitlivenie oblasti aplikácie pigmentu, aby bol pre Vás zákrok čo najpríjemnejší.
2. Úkon tetovania očných liniek (60-90 min)
3. Ošetrenie (2min):
každá klientka od nás odchádza s čistými a ošetrenými linkami, s inštrukciami ako sa o tetovanie starať a s krémom, ktorý je potrebné používať nasledujúce dni, aby bol výsledok čo najlepší.
4. Kontrola (5-10min):
kontrola sa vykonáva najskôr 4 týždne od zákroku, kedy už vidíme finálny stav (pokožke, ktorú sme tetovaním porušili, totiž trvá cca 28 dní kým sa kompletne obnoví). Pri kontrole zvyčajne dohodneme ďalší postup a síce či je potrebná korekcia (doplnenie) alebo sme dosiahli požadovaný výsledok už na prvý krát.
5. Korekcia (60-90min):
korekcia je veľmi individuálna záležitosť a jej potreba závisí od výsledku po prvom sedení (čo vidíme na kontrole). U niekoho nie je vôbec potrebná, u niekoho mierna, u niekoho viac. Jedná sa o doplnenie chýbajúcich miest alebo jemnú korekcia tvaru.
Najčastejšie otázky
Čo znamená PMU očných liniek?
PMU je skratka z anglického výrazu Permanent Make Up. PMU liniek je mikropigmentácia alebo jednoducho tetovanie očných liniek. Na tetovanie používame špeciálny prístroj, ktorý patrí medzi špičky na trhu, od firmy Biotek a špeciálne pigmenty, ktoré sú rovnako určené na tetovanie očných liniek.
Bolí tetovanie očných liniek?
Vnímanie bolesti je samozrejme veľmi individuálná záležitosť a zavisí od niekoľkých faktorov (aktuálna nálada, strach, nevedomosť, stres, atď,..). Tetovanie očných liniek sa často mylne považuje za veľmi bolestivý a nepríjemný zákrok no opak je pravdou. V tetovanej oblasti sa totiž nachádza pomerne málo nervových zakončení, čiže oblasť nie je taká citlivá ako napríklad pery. Navyše sa pigment ihlou aplikuje len do vrchnej vrstvt pokožky a zákrok je prevedný relatívne rýchlo. Taktiež je oblasť tetovania pred začiatkom povrchovo znecitlivená krémom, aby bolo tetovanie pre Vás čo najpohodlnejšie.
Ako prebieha hojenie po tetovaní?
Oči môžu byť bezprostredne po tetovaní mierne opuchnuté, no nie je to u každého rovnako. Ak aj opuch vznikne, stratí sa do pár hodín, max 24, dovtedy sa tetovanie môže javiť ako nerovnomerné resp. línie môžu byť jemne deformované. To všetko sa však po odpchunutí samozrejme stratí. Každá klientka od nás odchádza s inštrukciami ako sa o tetovanie starať a s krémom, ktorý je k starostlivosti potrebný. Hojivý proces je u každého individuálny a trvá maximálne 7 dní. Počas neho, je potrebné oči udržiavať maximálne čisté a minimalizovať kontakt s cudzími predmetmi a rukami. V priebehu prvých dní sa môže na linke vytvoriť jemná chrastička, ktorá samovoľne odpadne. Do 4 týždňov sú je pokožka kompletne obnovená a my vidíme finálny výsledok. Linky po zahojení môžu jemne vyblednúť, s čím ale počítame.
Ako dlho tetovanie vydrží?
Trvácnosť tetovania očných liniek je veľmi rôzna a závisí hlavne od typu pleti. Štandardne je potrebné (a aj odporúčame) linky obnoviť raz za 2-5 rokov v závislosti od výsledku a od Vášho očakávania. Je potrebné mať na mysli, že permanentý mejkap je primárne určený na celodenné nosenie a nikdy nebude výrazný ako príležitostné líčenie. Trvácnosť tiež závisí od dodržiavania starostlivosti, životného štýlu (solárium, sauna, sĺnenie,..) ako aj od prostredia, v ktorom sa klient pohybuje (prašné, špinavé či parné prostredie znižuje trvacnosť).
Čo ak sa rozhodnem už doplnenie nepodstupiť?
Nestane sa nič. Tetovanie postupne vybledne až sa oči vrátia do pôvodného stavu.
Zostávajú po zákroku nejaké jazvy?
Nie. Ak je tetovanie správne urobené, žiadné jazvy na viečkach nevzniknú. V priebehu hojenia sa môžu objaviť chrastičky, ktoré sa pri pocite sucha krémujú.